Pro dopravu ZDARMA zbývá 3 000 Kč

Historie golfových míčků

08/01/2017

Z počátku používali na pobřeží Skotska hráči golfu pouze primitivní vybavení. První hole a míčky určené pro hraní golfu byly vyrobeny ze dřeva. V roce 1618 byl představen péřový golfový míček nebo-li „Featherie". Byl to ručně vyráběný míč z husího peří, které bylo obaleno v hovězí či koňské kůži. Peří a kůže byly při výrobě mokré. Po výrobě se míč nechal uschnout, při tomto procesu se kůže smrštila a peří se roztáhlo tak, že vzniknul tvrzený míč. Výroba míče byla zakončena malováním a také značkou výrobce. Kvalita takto vyrobeného míčku byla různá, záleželo především na zručnosti řemeslníka.

Historie golfových míčků

V roce 1848 byl zaveden míč zvaný „Guttie". Tento míč byl vyroben z pryže, což je míza ze stromu zvaného kaučukovník. Při zahřívání pryže se snadno vyráběl kulovitý tvar míčků. Náklady na výrobu byly poměrně nízké a při deformaci míčku se dal míč opět zahřát a formovat do původního tvaru. Tyto míče měly hladký povrch a byly opatřeny značkou tvůrců.

Po roce 1880 se začaly na povrchu Gutties začaly dělat vzory. Tyto míče se vyráběly ve formách, což zvýšilo jejich kvalitu a dostupnost. Mnoho společností začalo produkovat tyto míče v obrovském množství, čímž absolutně odrovnaly podnikatele, kteří je ručně vyráběli.
V roce 1898 byl představen míč, který měl pevné gumové jádro zabalené ve vláknu, zabudované uvnitř míče. S takto stavěným míčem byl průměrný golfista schopen svůj odpal prodloužit o 20 metrů. V průběhu tohoto období se hodně experimentovalo se vzory míčů.
V roce 1905 použil jako první W. Taylor jako vzor míče důlek. Tento vzor umožňoval maximální stoupání míčku a minimalizaci odporu.
V roce 1921 byly standardizovány rozměry a hmotnost míče.

Dnes mají golfoví hráči na výběr z bohaté palety golfových míčů. Míče jsou navrženy tak, aby vyhovovaly individuální hře každého golfisty.