Pro dopravu ZDARMA zbývá 3 000 Kč

Ke každé objednávce dárek ZDARMA

Jak vybrat golfové hole

08/01/2017

Jak rozdělujeme golfové hole

Golfové hole rozdělujeme na:

Železa

Dřeva

Drivery

Wedge

Puttery

Hybridy

Chippery

Každá z těchto golfových holí má své uplatnění. Pokud hráč zvládá golfový švih, každá golfová hůl je používána na různou vzdálenost, například golfová hůl driver je na nejdelší vzdálenosti a používá se při odpalu z odpaliště a golfová hůl putter se zase požívá při puttování na greenech.

Jako začátečník spustu z těchto golfových holí nepoužijete a dlouho používat nebudete. Jako začátečník Vám vystačí tyto golfové hole:

Železo 7,9, SW

Putter

Následně jakmile začnete ovládat výše vyjmenované golfové hole můžete postupně přidávat složitější jako jsou hybridy, dřeva, drivery.

Jak vybrat golfové hole

Dále Vám vysvětlíme, že každá golfová hůl má své uplatnění:

 Golfová hůl driver:

Golfová hůl driver se používá pouze při začátku hry na jamce, tedy pouze na odpališti. Je to nejdelší golfová hůl, která je určena pro nejdelší odpaly, ale samozřejmě nejméně přesné odpaly. Hra s touto golfovou holí je také nejtěžší a většina hráčů se s touto holí učí hrát až jako s poslední.

Golfová hůl dřevo:

Dřeva hráii používají při hře buď opět z odpaliště nebo se tato golfová hůl používá při hře na fairway, na delší vzdálenosti prakticky nelze s touto grolfovou holí hrát příhru na green. Tyto golfové hole jsou v číslech 3,5 a 7 kdy opět nižší číslo golfové hole je pro delší hru.

Golfové hole hybridy:

Hybrid golfová hůl je většinou hráči vyměňována za golfové hole železa většinou se vyměňují čísla 4 a 5. Golfová hůl hybrid je o něco delší než železa a díky tomu hráč docílí delší vzdálenosti při odpalu, ale opět na úkor přesnosti.

Golfové hole železa:

Železa můžete používat prakticky všude od odpaliště až po příhru na greeny. V setu želez se můžete setkat s golfovími holemi od 3 až po GW. Každé číslo golfové hole je vyráběno pro určitou vzdálenost čím nižší číslo golfové hole tím delší odpal. Pro příklad Golfová hůl č. 5 je na vzdálenost cca 150 až 180metrů ale na příklad golfová hůl č. 9 je cca 100metrů.

V celkových setech golfových želez naleznete většinou i golfové hole SW a PW jsou to takzvané wedge, kdy se používají buď pokud potřebujete golfový míč přihrát na green nebo při hře z bunkru.

Golfová hůl wedge:

Wedge jsou používány pro krátkou hru tedy většinou jako příhra míčku na golfový green. Tato golfová hůl se samozřemě může použít například pro hru z raftu nebo také pro vystřelení míčku z bankru. Tyto golfové hole se nerozdělují číslicemi, ale sklonem hlavy, tudíž 52°,54°,56, atd.... Také můžeme najít rozdělení této golfové hole dle takzvaného bounce, kdy tyto stupně určují vyboulení spodní strany hlavy golfové hole.

Golfové hole chippery:

Tyto golfové hole jsou většinou na turnajích zakázané. Chipper je něco podobného jako výše popisována golfová hůl wedge jen s rozdílem, že chipper je opravdu pouze na velmi krátkou hru jelikož loft (úhle hlavy golfové hole) bývá 71°.

Golfová hůl putter:

Tato golfová hůl se používá pro hru na greenu, kdy touto holí dostáváte míček do jamky. Golfové hole puttery se rozdělují dle velikosti hlavy čím hlava větší, tím se lépe hraje na delší vzdálenositi a naopak. Přičemž začítečníkům se většinou doporučuje koupit pro začátek putter s velkou hlavou pro lepší kontakt s greenem, menší odchylky při putování atd...

 

Shaft golfové hole:

Každá golfová hůl má svůj shaft rozělují se na:

  • Grafitové
  • Ocelové

Aby toto rozdělení nebylo tak jednoduché rozdělují se shafty golfové hole ještě dle tvrdosi:

  • x-stiff
  • stiff
  • regular
  • women
  • senior

Rozdělení shaftů na grafitové nebo ocelové je pouze v materiálu, který se použije. Ocelový shaft je většinou stříbrný a grafitový černý. Grafitový shaft má výhodu oproti ocelovému v tom, že je pružnější a lépe odpouští špatně trefené rány nebo také pokud držíte golfové hole příliš křečovitě nedostanete do zápěstí takový úder.

Rozdíl mezi tvrdostí shaftu golfové hole je pro začátečníka prakticky nerozeznatelný, ale lepší hráč již pozná rozdíl. Čím tvrdší shaft, tím Golfová hůl méně odpouští špatně trefené rány a samozřejmě při impaktu s míčkem se méně prohne. Nejrozšířenější tvrdost golfové hole je Regular (na holích značeno "R")

Každá golfová hůl má grip:

Gripy na golfové holi jsou z jednoho prostého důvodu a to proto, se měla kde chytit. Jedinný rozdíl u gripů je pouze v tloušťce. Pro lepší uchycení golfové hole. Standartně se na golfové hole davají gripy s průměrnou šířkou, ale hráči kteří mají větší ruce mají problém se správným uchycením golfové hole, z toho důvodu si nechávají přegripovat golfové hole na širší gripy a naopak.